Gdzie wykorzystywana jest grafika 3D, opis podstawowych metod jej generowania.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/aceelectronics.org/includes/menu.inc).
Nowoczesne techniki komputerowe dają coraz większe możliwości jeśli będzie chodzić o generowanie grafiki. Generalnie komputerową grafikę można podzielić na dwu i trójwymiarową, a każda z nich ma inne przeznaczenie. Grafika 2D to płaskie obrazy, wykonane w technologi wektorowej albo rastrowej, ich cechą charakterystyczną jest to, że nie posiadają one głębi.

Za to grafika 3D będzie się zajmować modelowaniem obrazów trójwymiarowych dowiedz się więcej, wykorzystuje się przy tym nowoczesne, zaawansowane algorytmy które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych jakościowo obrazów. Modelowanie 3d wykorzystuje najczęściej technikę rastrową, za to techniki wektorowe używane są do zrobienia obrysów i szkiców. Samo generowanie kształtów przedmiotów odbywa się przy użyciu kilku zaawansowanych technik.

Sądzisz, że ten artykuł jest ciekawy? Jeśli tak, kliknij tu - ten serwis (http://www.studioprinter.pl/tablice-reklamowe-informacyjne/) przedstawia zbliżone zagadnienia, one też są godne uwagi.

W większości przypadków stosuje się siatki wielokątów, w których obiekt określa się pod postacią płaskich figur, które posiadają wspólne wierzchołki i krawędzie. Drugim popularnym sposobem są voxele, czyli trójwymiarowe piksele, a w pewnych sytuacjach używane są też matematyczne równania.

modelowanie 3d
Author: CAD Projekt K&A
Source: CAD Projekt K&A
Samo przedstawienie kształtu to jedna rzecz, natomiast drugą jest narysowanie powierzchni danego przedmiotu, z uwzględnieniem padającego światła, cieni i kolorów. Algorytmy które to wszystko liczą , ale też korzystanie z nich będzie się wiązać z koniecznością zastosowania mocnych i wydajnych komputerów.
Tego typu grafika wykorzystywana jest w rozmaitych dziedzinach życia. Rzecz jasna niezwykle popularne są najróżniejsze komputerowe gry, niektóre z produkcji już teraz przypominają dobrej jakości filmy. Lecz bardzo często te technologie są stosowane podczas projektowania budynków czy modelowaniu rozmaitych przedmiotów, bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również zaawansowane animacje 3d zobacz więcej.

Z tego też powodu z reguły sprzęt wykorzystywany do prac graficznych będzie wyposażony w wydajne komponenty, mocny procesor i pojemną pamięć. Bardzo dużym wsparciem są odpowiednie karty grafiki, jakie mają wspomaganie sprzętowe tworzenia trójwymiarowych obrazów.