Wideodomofon – dla bezpieczeństwa, dla pewności, kto stoi za drzwiami. Czym są te nowatorskie urządzenia? Co wiemy na ich temat? Warto je posiadać?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/aceelectronics.org/includes/menu.inc).
Słyszałeś na pewno o takim czymś jak wideodomofon. Może nawet co nieco na ten temat czytałeś, ale poza tym Twoja znajomość na ten temat jest bardzo mała. W tym artykule spróbujemy pokrótce zdefiniować to ciekawe pojęcie, przedstawić w prosty sposób, czym wideomofon jest.


Warto zdawać sobie sprawę, czym wideodomofon różni się od domofonu i wideowizjera. Zwykły domofon składa się z bramofonu, czyli panelu, jaki jest instalowany na zewnątrz, przy drzwiach wejściowych oraz unifonu. Jest on umieszczany wewnątrz mieszkania. Jednocześnie, unifonów w środku może być parę, wszystko jest zależne od tego, jaki model mamy dostępny. Zasada działania wideodomofonu jest dosyć podobna, jak w przypadku domofonów.

Kliknij ten link, aby sprawdzić, co inny serwis udostępnił na opisywany wątek. To z pewnością także Cię zaintryguje.

A więc, przy wejściu trzeba zainstalować panel zewnętrzny, jest on różny jednakże od zwykłego zastosowania, tym, że posiada kamerkę - videodomofon bezprzewodowy.

domofon
Author: David Goehring
Source: http://www.flickr.com
Odbiornik wewnętrzny, jaki mamy w domu ma mały ekran, bardzo często jest to ciekłokrystaliczny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Kamera, która jest zamontowana w bramofonie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku włącza się, żeby przekazać obraz do unifonu w naszym domu. Dzięki temu możemy zobaczyć, kto stoi przy drzwiach. Jak nietrudno odgadnąć, takie zastosowanie z pewnością poprawia nasze bezpieczeństwo, ponieważ przed otwarciem drzwi możemy upewnić się, kto jest naszym gościem. Dzisiaj, kamery coraz częściej zapewniają możliwość przesyłu tak zwanego płynnego filmu. To istotne i bardziej profesjonalne, bo do tej pory najczęściej te „transmisje” były poklatkowe, kilka kadrów w ciągu sekundy. Bardzo ważna w kontekście wideodomofonów jest sprawa kontroli dostępu. W przeszłości taki system kontroli wykorzystywany był jedynie w firmach czy bankach. Wykorzystywany był do zabezpieczenia pomieszczeń służbowych, czyli magazynów czy serwerowni.


Kontrola dostępu polega na identyfikacji podmiotu. Kod numeryczny, który spotkać można w dzisiejszych domofonach i wideodomofonach jest jedną z metod identyfikacji o niskim stopniu zabezpieczeń. Oczywiście możemy sobie pozwolić na bardziej zaawansowane zabezpieczenia. Średnim stopniem zabezpieczenia są na przykład różne klucze, typu karty plastikowe z kodem kreskowym czy karty zbliżeniowe. Najbardziej profesjonalne zabezpieczenia to cechy biometryczne, co znaczy skanery siatkówki oka czy linii papilarnych. Nie są one jednakże na razie używane w normalnych mieszkalnych blokach. Kto wie jednakże czy w przyszłości ten stan nie ulegnie zmianie.
kameraWideodomofondomofon