Prawidłowe zabezpieczanie informacji

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/aceelectronics.org/includes/menu.inc).
Każdy obywatel posiada prawo do ochrony dotyczących swoich danych osobowych. Rozporządzenie o ochronie danych osobowych ma na celu przede wszystkim zabezpieczać osoby fizyczne, jakich dane osobowe są, lub zdołają być przetwarzane przez różne podmioty, instytucje, zrzeszenia.

klient - odwzorowanie
Author: Bratislavská župa
Source: http://www.flickr.com
Ochrona danych osobowych ma na celu dobro osoby, której dane tyczą się, bądź dobro osób trzecich w obrębie i trybie wyznaczonym ustawą. Trzeba pamiętać, że rozporządzając danymi osobowymi rozmaitych ludzi powinno się dbać o ich zabezpieczenie, by nie dostały się w posiadanie różnych osób i podmiotów, ażeby były aktualne, a także spełnić szereg różnych obowiązków, jakie nakłada regulacja. Powołując ABI trzeba pamiętać o podnoszonym przez ustawę wymogu, że powinien on podlegać bezpośrednio szefowi jednostki organizacyjnej, albo osobie fizycznej będącej administratorem danych, oraz powinien mieć zapewnione środki i organizacyjną odrębność potrzebne do niezależnego realizowania przez niego obowiązków z obszaru ochrony danych osobowych. W świetle ustawy o ochronie danych osobowych każdy dysponent danych musi pełnić nadzór nad danymi osobowymi przetwarzanymi w swojej organizacji.

Nadzoru nie musi pełnić sam, ma prawo to wykonywać administrator bezpieczeństwa informacji. Mianowanie jednostki na to stanowisko łączy się z zadaniem powiadomienia o tym fakcie organu ochrony danych osobowych. W świetle nowych przepisów, rola osoby pełniącej tę rolę w organizacji także jej ważność w trakcie przetwarzania danych osobowych zdecydowanie wzrosły. Administrator bezpieczeństwa informacji zdobył duże upoważnienia kontrolne w swojej jednostce, oraz gwarancje samodzielności w procesie ich realizacji.

Aktualnie na to stanowisko ma możliwość zostać powołana osoba, która ma pełną zdolność do działań prawnych i korzysta z całości praw publicznych, posiada właściwą wiedzę w odcinku ochrony danych osobowych i nie była karana za umyślne przewinienie. Na mocy znowelizowanych przepisów, ABI jest zobligowany do realizowania na zlecenie GIODO czynności kontrolnych w swojej placówce.

Czasem ciężko jest znaleźć istotnie unikalne www, więc jeśli zaabsorbował Cię omawiany tekst, to bez wahania kliknij ten link.

Czynności te polegać będą na sprawdzeniu zgodności przetwarzania danych osobowych z regulacjami o ochronie danych osobowych.